Calasanctius Ösztöndíj Alapítvány (CÖA)

Alapítónk

Kapcsolat
Dr. Forgách Péter

Hogyan kezdődött

A piarista rendalapítóról elnevezett Calasanctius Training Program (CTP) szülőatyja, Dr. Forgách Péter 1946-ban Gyöngyösön látta meg a napvilágot. 1956-ban a forradalom után került ki szüleivel az Egyesült Államokba. 1959-ben kezdte meg tanulmányait a New York állambeli Buffalo-i Calasanctius Magyar Piarista Gimnáziumban. Forgách Péter ezt az iskolát tekinti alma materének, mely megalapozta világra való nyitottságát, hazaszeretetét, társadalmi elkötelezettségét és – nem utolsó sorban – szellemi fejlődésén keresztül későbbi sikereit is.

Felsőfokú tanulmányait az Indiana állambeli Notre Dame Egyetemen és a Medical College of Georgia-n végezte. Utóbbiban szerzett orvosi diplomát. Először sebészként dolgozott, majd 1977-től 1980-ig San Franciscóban, a távol-keleti hadiflottánál szolgálva lett retinasebész. Ezt követően visszatért Buffalo-ba és magánpraxist hozott létre. Amerikai születésű japán feleségével négy gyermek boldog szülei.

1994-ben néhány magyar diákot egyetemi képzési lehetőséghez segített az Egyesült Államokban. Ekkor még nem sejtette, hogy ezzel a kezdeményezéssel egy nagyon sikeres, CTP néven ismertté váló program alapköveit teszi le. A mai napig több mint, 150 magyar – köztük erdélyi és felvidéki – diáknak tette lehetővé, hogy amerikai egyetemek posztgraduális képzésein, illetve kórházakban többhónapos szakmai gyakorlaton vegyenek részt és hazájukba visszatérve a megszerzett tudást ott hasznosítsák országuk és közvetlen környezetük, szűkebb közösségük építésére.

A Program anyagi fedezetének biztosításához feleségével 1994-ben létrehozták a Stephen Gerencser Calasanctius Fund-ot Buffaloban. Ennek testvéralapítványaként 2000-ben alapult meg az öregdiákok önkéntes kezdeményezésére Budapesten a Calasanctius Ösztöndíj Alapítvány. Dr. Forgách Péter munkája elismeréseként 2005-ben Köztársaság Elnöki Kitüntetésben részesült.

Nógrádi Katalin

Kuratórium elnöke

Medaille College (2014-17): Organizational Leadership / Psychology

“Lehet, hogy sok mindenben különbözünk, de egy dolog biztosan mindannyiunkat összeköt: Buffaloaz életre szóló amerikai tapasztalat. 
A CTP-s ösztöndíj segítségével általános pszichológiát és szervezetvezetést tanultam. Megértettem, hogy bárhova is visz a sorsunk,  az embereket a lelkük mélyén ugyanazok az univerzális  elvek mozgatják: a valahova tartozás tudatának vágya, és az alapvető igény, hogy tevékenyen, egy önmagunknál  nagyobb cél részesei lehessünk.
Buffalo-i éveink különleges közös élményanyagot jelentenek  a CTP közösség valamennyi tagjának. A kuratórium új vezetőjeként, a hazatért CTP-s közösséget jobbá tenni, azon keresztül Magyarországot gazdagítani pedig nemes feladat, ami mindenképpen túlmutat az egyéni célokon. Kihívás az új feladatköröm! Invitállak Benneteket, hogy a kialakulóban levő , közös víziónkhoz Ti is tegyétek hozzá ötleteiteket az elkövetkező időszakban, így együtt építjük önmagunkat és egymást!
Víziónk lényege, hogy az alapítványban levő potenciált együtt realizáljuk, a szakmai és személyes alumni-kapcsolatokat, közösséget erősítsük.”
Gyöngy Ádám

Kurátor

Hilbert College (2016-17): Public Administration

Életem során mindig elkísér Szent Pál apostol Filippiekhez írt levelének néhány sora: „... elfelejtem, ami mögöttem van, és nekilendülök annak, ami előttem van. Futok a kitűzött cél fel” Így futottam neki 2016-ban tanulmányaimnak a buffalo-i Hilbert College egyetemen, és gazdagodtam rengeteg élménnyel, tudással és emberi kapcsolattal. Most újabb fejezethez érkezvén életemben, a CTP kuratóriumi tagjaként szeretnék mindent beleadva, célba érni és jutni a nagyobb jó érdekében, és feltárni az Alapítvány által kínál lehetőségek ajtaját azok előtt, akik be szeretnének lépni rajta.

Horgas Gábor

Kurátor

St. Martins University (2006-2008): MBA

„Idén (2018) pont tíz éve, hogy miután hazajöttem az USA-ból bekapcsolódtam az alapítvány munkájába, hogy visszaadhassak abból, amit az ösztöndíj által kaptam, 5 éve pedig a kuratórium tagjaként segíthetem a működést. Köszönöm a további bizalmat, és igyekszem az új tagokat támogatni a továbbiakban is.”

És vajon, ha visszapörgetünk mindent, amit a régiek írásaiban valaha is olvastunk, ha emlékezetünkbe visszaidézzük az antikvitás valamennyi emlékét, és megnézzük mindazt, amit saját korunkban láttunk vagy hallottunk, bevette-e a tudomány várát, elnyerte-e a műveltség koronáját az, aki otthon tartózkodván és rejtőzködvén sosem tette lábát a hazai határokon túl? (…) Mivel tehát az utazás során igen sok rejtett és csodálatos dolog változatossága mutatkozik meg előttünk, melyekben elménk gyakorolhatja magát, melyekből tapasztalatot gyűjthet, ebből következik, hogy a vándorlás a bölcsesség és műveltség megszerzéséhez igen nagy jelentőségű, és az utazás ezeknek a szülője vagyis anyja.

Forgách MihályAz utazás dícsérete (1578)